Проект Canoeboot


English | Deutsch | Français | Italiano | українська | 简体中文

Проект Canoeboot надає вільну завантажувальну прошивку, яка ініціалізує апаратне забезпечення (наприклад, контролер пам’яті, ЦП, периферію) на конкретних цілях Intel/AMD x86 та ARM, що потім розпочинає завантажувач для вашої операційної системи. GNU+Linux та BSD добре підтримуються. Це заміняє пропрієтарну BIOS/UEFI прошивку. Допомога доступна через #canoeboot на Libera IRC.

НОВИЙ ВИПУСК: Останній випуск Canoeboot 20240612, випущено 12 червень 2024. Дивіться: Оголошення про випуск Canoeboot 20240612.

Чому вам варто використовувати Canoeboot?

Canoeboot надає вам свободи, які в іншому випадку ви не можете отримати з більшістю інших завантажувальних прошивок. Він надзвичайно потужний та налаштовується для багатьох випадків використання.

У вас є права. Право на конфіденційність, свобода мислення, свобода висловлювання та право читати. В цьому контексті, Canoeboot надає вам ці права. Ваша свобода має значення. Право на ремонт має значення. Багато людей використовують пропрієтарну (невільну) завантажувальну прошивку, навіть якщо вони використовують вільну операційну систему. Пропрієтарна прошивка часто містить лазівки, та може бути глючною. Проект Canoeboot було засновано в жовтень 2023 року, з явною метою зробити прошивку coreboot доступною для нетехнічних користувачів.

Проект Canoeboot використовує coreboot для ініціалізації апаратного забезпечення. Coreboot помітно складний для встановлення для більшості нетехнічних користувачів; він виконує тільки базову ініціалізацію та перестрибує до окремої програми корисного навантаження (наприклад, GRUB, Tianocore), які також мають бути налаштованими. Програмне забезпечення Canoeboot вирішує цю проблему; це дистрибутив coreboot з автоматизованою системою побудови, яка збирає завершені образи ROM, для більш надійної установки. Документація надається.

Чим Canoeboot відрізняється від звичайного coreboot?

Таким же самим чином, як Trisquel це дистрибутив Linux, Canoeboot це дистрибутив coreboot. Якщо ви хочете зібрати образ ROM з нуля, вам інакше довелось би виконати налаштування експертного рівня coreboot, GRUB та будь-якого іншого потрібного програмного забезпечення, для підготування образа ROM. З Canoeboot, ви можете буквально завантажити з Git або архіву джерельного коду, та запустити make, і це побудує всі образи ROM. Автоматизована система побудови, названа cbmk (Canoeboot MaKe), збирає ці образи ROM автоматично, без будь-якого вводу користувача або потрібного втручання. Налаштування вже виконано заздалегідь.

Якщо би ви збирали звичайний coreboot, не використовуючи автоматизовану систему побудови Canoeboot, це вимагало би набагато більше втручання та гідних технічних знань для створення робочої конфігурації.

Звичайні бінарні випуски Canoeboot надають ці образи ROM попередньо зібраними, і ви можете просто встановити їх, не маючи спеціальних знань або навичок, окрім можливості слідувати спрощеним інструкціям, написаним для нетехнічних користувачів.

Markdown: https://canoeboot.org/index.uk.md

Підписатися на RSS

Індекс сайта

Ця сторінка була створена з Untitled Static Site Generator.